Idejna zasnova centra za otroke na Učki

Mia Rubeša

• Študijski programi
    Enoviti magistrski študijski program druge stopnje Arhitektura (EMŠA)
  • Študijsko leto
    2023/24

Magistrsko delo predlaga prenovo območja planinske kolonije, zgrajene leta 1936, za otroke obolele s tuberkulozo. Pri projektu gre za prenovo objekta kolonije z dodanimi novimi volumni.

Planinska kolonija je bila ustanovljena v času fašistične vladavine v Kvarnerju in je služila za zdravstvene namene. Nato objekt prevzame rafinerija INA in postane športno rekreacijski center in hotel. Od leta 2008 objekt ni v uporabi in propada.

Magistrska naloga skozi sodobno interpretacijo ponuja idejo o prenovi in razširitvi kompleksa nekdanje planinske kolonije. Delo, ki izhaja iz prostorske analize in raziskave programskih potreb, poskuša prenoviti prvotne arhitekturne vrednosti obstoječe stavbe ter oblikovati nove objekte in programe, ki ustrezajo vsebinam kompleksa.

Cilj projekta je ponuditi idejno rešitev za prenovo in razširitev kompleksa v otroški center. Z valorizacijo povezujem novo in staro, želim vzpostaviti kompleks, ki ponuja oddih od vsakdanjika ob pridobivanju novih znanj in izkušenj. Združujem kontraste, saj je bilo treba stari objekt oplemenititi z novimi dodatki, povrniti stari sijaj z novimi materiali. Objekt, kjer se piše zgodovina, skušam približati in narediti privlačnega za najmlajše. Poleg tega pa spoštujem tudi tradicijo ter gradim tako, da se narave ne prizadene preveč.