Idejna zasnova večnamenskega objekta za medgeneracijsko povezovanje na Hrenovici, na Jesenicah

Katja Smolej

  • Študijski programi
    Enoviti magistrski študijski program druge stopnje Arhitektura (EMŠA)
  • Študijsko leto
    2023/24

Del svojega odraščanja sem preživela na Jesenicah, in to je bil tudi razlog, da sem bila prepričana, da mesto dobro poznam. Ob pripravi te naloge pa sem prišla do novih spoznanj, kaj to mesto ponuja in kaj novega potrebuje, da bi bilo bivanje meščanov bolj kakovostno.

Obravnavano območje na Hrenovici je prostor, kjer so nekoč stali objekti železarne. Prostor je zanemarjen, zapuščen in po mojem mnenju nujno potreben temeljite preureditve. S tem bi mesto Jesenice dobilo nov prostor za druženje, ki bi s premišljenim programom še bolj povezoval meščane. Življenjska doba ljudi se v našem območju podaljšuje. Premalo pozornosti pa se namenja kakovosti bivanja v posameznem življenjskem obdobju. Pristno druženje je v današnjem času, ob poplavisodobne tehnologije in hitrem življenjskem tempu, zelopomembno za naš razvoj in obstoj. Med odraščanjem sopomembni dejavniki izobraževanje, sprostitev, rekreacija inpovezovanje z različnimi generacijami.

Vse generacije imajo skupne točke: rekreacijo, povezovanje,druženje, učenje drug od drugega.

Tako sem prišla do sklepa, da na degradiranem območjupredstavim kompleks, ki bo namenjen vsem generacijam.Koncept poudarja hibridno rabo prostora, estetsko pa seharmonično povezuje z okoliškimi krajinskimi značilnostmi.Kompleks bi ponujal več dvoran za raznovrstne programe,prostore za kulturna, športna, izobraževalna srečanja …

Program bi se lahko iz notranjosti neposredno razširil vzunanjost, ki bi bila namenjena predvsem rekreativnemupreživljanju prostega časa. Transparentna zasnova bi združevalaokolico in arhitekturni objekt ter vključevala aktivnosti, ki potekajov vseh letnih časih.

Magistrska naloga prikazuje, kako se lahko povezujejogeneracije v vseh življenjskih obdobjih, če imajo na enem krajuza to zagotovljen prostor.