Idejna zasnova centra šolskih in obšolskih dejavnosti Gozdna šola v Mozirju

Metka Janko

• Študijski programi
    Enoviti magistrski študijski program druge stopnje Arhitektura (EMŠA)
  • Študijsko leto
    2023/24

Magistrska naloga Center šolskih in obšolskih dejavnosti gozdna šola v Mozirju, želi v prvem delu izpostaviti težave otrok in mladostnikov v sodobnem času, z umestitvijo projekta v gozd pa ponuditi morebitno rešitev teh težav. Projekt zato center umesti v naravno okolje, saj ponovna vzpostavitev stika z naravo ugodno vpliva na razvoj otrok. Naravna okolja pozitivno vplivajo na počutje ljudi, saj je intenzivnost dražljajev v naravi človek ubolj ugodna kot intenzivnost dražljajev v urbanih središčih.

Magistrska naloga predvideva že obstoječ program Centra šolskih in obšolskih dejavnosti, vendar ga s svojo zasnovo skuša nadgraditi. Izbrana lokacija Gozdna šola v Mozirju ima bogato zgodovino športnih taborov, hkrati pa ima v bližini vse pomembne naravne elemente. Leži v gozdu, ob reki Savinji ter ob vznožju Dobroveljske planote, odmaknjena od kraja Mozirje, vendar vseeno hitro dostopna tudi peš.

Objekt skuša odgovoriti na zgoraj opisane problematike, zato je zasnovan tako, da otrokom omogoča več gibanja zunaj. Notranji prostori v pritličju se vizualno odpirajo na gozd, okrog stavbe pa so predvidene pokrite zunanje površine, ki omogočajo nemotene aktivnosti na prostem. V gozdu so poleg objekta tudi postojanke, ki otroke spodbujajo k raziskovanju narave in igri v njej.