doma na UL!

  • Študijsko leto
    2023/24

Možnosti za študentsko bivanje pod univerzitetno streho

V Ljubljani študira 37.500 študentov. V študijskem letu 2023/24 so imeli v javnih študentskih domovih, ki jih upravlja javni zavod Študentski domovi Ljubljana na voljo le 7.460 postelj. Večino domov je bilo zgrajenih v drugi polovici 20. stoletja, po osamosvojitvi pa so javne institucije skoraj docela opustile vprašanje študentskega bivanja. Zadnja javna študentska domova na Poljanski cesti in v Litostroju sta bila zgrajena pred več kot osemnajstimi leti.
Študentska bivanjska problematika v Ljubljani se zato vse bolj zaostruje. Manko namestitev v javnih študentskih domovih sili študente v iskanje sob na najemnem trgu, ki je majhen, negotov in vse dražji. Rast tržnih najemnin pospešujejo turistifikacija mesta in kratkoročno oddajanje stanovanj preko spletnih platform.
Posledično postaja študij v Ljubljani za mlade iz družin z nižjimi dohodki vse manj dostopen. Mnogi študenti problem nedostopnih stanovanj rešujejo z dnevno vožnjo v Ljubljano, nekateri misel na študij tudi opustijo. Razslojenost sodobne slovenske družbe se tako kaže tudi pri dostopu do izobraževanja.

Medtem ko se javni sektor vse bolj umika s področja študentskega bivanja, na njegovo mesto vstopa zasebni. Gradnja zasebnih študentskih namestitev velja na globalnem nepremičninskem trgu za eno bolj donosnih naložb. Tudi v Ljubljani število zasebnih študentskih domov narašča, a cena bivanja je precej višja kot v javnih. Zaskrbljeni lahko pričakujemo, da bo gradnja študentskih domov docela prešla v domeno zasebnega, kar bo posledično prineslo višje najemnine in še večje finančne stiske študentov.
Univerza v Ljubljani razpolaga z obsežnim prostorskim fondom zemljišč in stavb. Izgradnja novih stavb in selitev fakultet iz obstoječih predstavljata priložnost za njihovo preobrazbo v študentska domovanja. V luči trajnostno naravnanega prostorskega razvoja Univerze so priložnost za aktivno naslavljanje problematike dostopnega študentskega bivanja.

Študenti seminarja so v študijskem letu 2023/24 preverili možnosti preobrazbe stavb ALUO na Erjavčevi in Dolenjski cesti, stavbe Filozofske fakultete, Oddelka za antropologijo in arheologijo na Zavetiški ter stavb Filozofske fakultete v ozadju Rimske ulice. Obenem so preverili možnosti novogradenj na zemljiščih v bežigrajskem kampusu, na Brdu, ob Gerbičevi in Dolenjski cesti ter možnosti zazidav na manjših zemljiščih na Prulah in Koleziji. Arhitekturni predlogi kažejo, da bi lahko ponudili možnost bivanja za 2491 študentov. Ta nezanemerljiva številka je priložnost za izboljšanje dobrobiti študentov in kakovosti študija ter nenazadnje priložnost za bolj pravične odnose v celotni družbi in mestu.