V deželi spomina : idejna zasnova soseske za osebe z demenco na Igu

Zala Mlakar

  • Študijski programi
    Enoviti magistrski študijski program druge stopnje Arhitektura (EMŠA)
  • Študijsko leto
    2023/24

Demenca je splošen izraz za izgubo spomina, ki zajema širok spekter specifičnih zdravstvenih stanj. Število oseb obolelih z demenco se povečuje, s tem pa nastaja problem pomankanja ustreznih namestitev za obolele. Ne srečujemo se samo s problematiko pomanjkanja prostora temveč tudi z ustreznostjo institucionalnega varstva. Obolele osebe imajo težave pri razumevanju sveta okoli sebe, zaradi tega so zaskrbljene, žalostne, lahko tudi agresivne. Okolje, ki je v harmoniji z obolelim, odpravlja mnoga od teh čustev in se osredotoča na zdravje. Osebe z demenco potrebujejo notranje in zunanje bivalno okolje, ki je varno in enostavno za gibanje, če želijo še naprej živeti po svojem življenjskem slogu in kar najbolje izkoristiti svoje zmožnosti.

Naloga se ukvarja z raziskavo kako z arhitekturo in oblikovanjem prostora zagotovimo primerno bivalno okolje za osebe obolele z demenco.

Cilj naloge je izdelava idejne zasnove soseske namenjene oskrbi oseb obolelih za demenco v kraju Ig. Soseska nudi varno bivanjsko okolje, ki obolele osebe spodbuja k normalnemu življenju tudi v poznejših fazah bolezni, saj jim nudi primerno in varno okolje, po katerem se lahko prosto gibljejo in ohranjajo samostojnost. Zasnovana je kot soseska s posameznimi bivalnimi enota, ki predstavljajo bivalne skupnosti v katerih živi po 10 stanovalcev. V posamezni enoti so tudi skupni prostori, dnevne sobe in jedilnice. Enote povezujejo javni zunanji prostori znotraj varovane soseske. Ti zeleni javni prostori povezujejo enote s spremljevalnim programom oskrbe. Cilj soseske je, da deluje kot navadna soseska.