Strategija urbane ureditve jugovzhodnega Celja

Filip Kaufman Konidas

  • Študijski programi
    Magistrski študijski program druge stopnje Urbanizem (MŠU)
  • Študijsko leto
    2022/23

Potreba po povezanosti Evrope je sprožila zahtevo po vzpostavljanju trajnostne mobilnosti, hkrati se pojavljajo vprašanja, kako obstoječo infrastrukturo prilagoditi potrebovanim kapacitetam.

V okolici železniških tirov v mestih in železniške infrastrukture na splošno se postavlja vprašanje ureditve in prilagoditve okolice. Večinoma se ti prostori dandanes klasificirajo kot degradirana območja in v danem trenutku za mesta lahko predstavljajo problem, lahko pa služijo kot navdihujoča lokacija za nadaljnji razvoj mest.

Z rastjo števila prebivalcev v mestih se pojavljajo potrebe po izgradnji novih dostopnih stanovanjin urbane infrastrukture.

Kot pri vsakem problemu je s strani načrtovalcev prostora možnih več rešitev in nujno je izbrati tako, ki bo za bližnji okoliš in potrebe uporabnika najbolj primerna.

Pričujoče delo zasleduje cilj preoblikovanja degradiranega območja ob železniški progi v jugovzhodnem delu Celja med gosto pozidanim starim mestnim jedrom, industrijsko cono ter pogozdenim hribom. Prikazane so tri možnosti ureditve območja na strateškem nivoju. Vsaka možnost ureditve ima svoje prednosti in slabosti, ki so obravnavane v nalogi, nato pa je med tremi izbrana najbolj primerna rešitev.