Mesto diverzitete, mesto za vse! : idejna zasnova urbanega središča v Stari Šiški v Ljubljani
Vita Štefane
-
Mentor
-
Asistent
-
Študijski programiEnoviti magistrski študijski program druge stopnje Arhitektura (EMŠA)
-
Študijsko leto2023/24
Magistrsko delo obravnava razvoj ljubljanske stanovanjske politike in problematiko kontinuiranosti stanovanjske krize. Za primerjavo ponudi vpogled v zgodovinski potek prijemov dobrih praks Dunaja kot mesta s proaktivno in učinkovito stanovanjsko politiko. Ljubljanska stanovanjska politika je zanemarjena, nepremičninski trg je nereguliran, nastaja vse večja diskrepanca med rastjo cen nepremičnin in kupno močjo prebivalstva, v porastu je luksuzna gradnja, ki ne odgovarja dejanskim potrebam na trgu. Našteto prispeva k temu, da si vse več ljudi ne more privoščiti življenja v mestu, posledični trend gentrifikacije pa negativno vpliva na socialno kohezivnost in raznolikost. V prostorskem kontekstu se obravna stanovanjska Stara Šiška, kjer je prisoten trend luksuzne gradnje na degradiranih območjih. Hkrati ji primanjkuje element povezovanja okoliškega prebivalstva, ki bi prispeval k tvorjenju močnejše identitete in urbanosti prostora.
Degradirano območje ob slaščičarni Mihalek nasproti Stare Cerkve se preuredi v urbano središče z javnim mestnim pritličjem, ki povezuje območje s širšo javnostjo in tako ustvari trenutno manjkajočo komponentno družbene kohezivnosti. Javni investitor kot zgled omogoči kvalitetno in trajnostno bivanje za pripadnike finančno šibkejših skupin in s tem nasprotuje trendu gentrifikacije. Novo ustvarjeno urbano središče torej oživi širše območje, ga poveže in spodbuja družbeno diverziteto, kar pripomore, da Ljubljana postane mesto za vse.
Magistrska naloga obsega teoretično-analitični in projektni del. Metode prvega dela obsegajo prebiranje in povzemanje literature, izpeljavo kritičnih sklepov, obisk lokacije, fotoanalizo in izdelavo zazanavnih analiz. Projektni del naloge obsega izdelavo makete ter grafično predstavitev arhitekturne rešitve.