Loška ustvarjalnica : idejna zasnova revitalizacije območja Koširjevega mlina v Škofji Loki

Maruša Mali

  • Študijski programi
    Enoviti magistrski študijski program druge stopnje Arhitektura (EMŠA)
  • Študijsko leto
    2022/23

Magistrsko delo obravnava območje Koširjevega mlina v Škofji Loki. Mesto, ki leži ob sotočju Poljanske in Selške Sore, se ponaša z bogato več kot tisočletno zgodovino in velja za eno najbolje ohranjenih srednjeveških mest v Sloveniji. Obravnavani mlin, ki se nahaja ob levem bregu Selščice tik pod znamenitim Kamnitim mostom, je na tem mestu omenjen že leta 1309. Pod različnimi lastništvi je obratoval do šestdestesetih let prejšnjega stoletja, danes pa je z izjemo ene stanovanjske enote nenaseljen in vidno propada. S svojo večstoletno zgodovino predstavlja pomembno veduto v mestni krajini, ki pa je zaradi nedostopnosti programsko popolnoma neizkoriščena. S svojim trenutnim stanjem prekinja povezavo med starim in novim mestom ter zapostavlja potencial obrečne mikrolokacije.

Kot rešitev za revitalizacijo območja predlagam vzpostavitev večgeneracijskega kreativnega središča, osnovanega na bogati rokodelski in uprizoritveni tradiciji mesta. Namen predlaganega centra je ponuditi prostor, kjer se uporabniki različnih ozadij srečujejo in spoznavajo z umetnostjo. Center vnaša nov program skupinskih delavnic, tečajev in terapij, osredotočenih na vizualne, uprizoritvene in glasbene umetnosti, obenem pa zagotavlja prostore za delo in sodelovanje neodvisnih ustvarjalcev. S takim mešanim pristopom se ustvarja odprto okolje, ki vzpostavlja in krepi socialne vezi in spodbuja izmenjavo znanj. Tako se istočasno ohranjajo tradicionalna znanja in razvijajo povezave z novimi tehnologijami, predvsem pa se umetnost na organski, neformalen način približuje raznovrstnim uporabnikom. Poleg pomena za lokalno skupnost se s takim programom v kulturno in turistično ponudbo mesta uvedejo nove vsebine, ki pritegnejo obiskovalce iz drugih regij, kar bi spodbudilo kulturno decentralizacijo.

Predlagani center z mešanim javnim in pol javnim programom celostno izkorišča slikovito, a trenutno nedostopno lokacijo ob reki, hkrati pa je v neposredni bližini lokalnih storitvenih in izobraževalnih ustanov, kar omogoča dostop raznovrstnim uporabnikom. Z novo infrastrukturo naslavlja tudi prostorske probleme Večgeneracijskega centra Škofja Loka in Rokodelskega centra DUO, ki za izvajanje delavnic nimata svojih prostorov.

Predlagani program Loške ustvarjalnice obeta oživitev škofjeloškega kulturnega življenja in spodbuja večje povezovanje skupnosti, nove možnosti kulturne izmenjave in decentralizacije.