Iskanje potenciala javnih pritličij na območju Tabora v Ljubljani

Dora Gabrijel

  • Študijski programi
    Magistrski študijski program druge stopnje Urbanizem (MŠU)
  • Študijsko leto
    2022/23

Magistrsko delo je množica različnih raziskovanj z katerim iščemo in potrjujemo pozitivne vidike javno dostopnih pritličij. Proces iskanja modela potenciala vsebuje različna testiranja, scenarije in pristope. Rezultati »testinga« pokažejo, ali je različica prilagojena potrebam javnih pritličij oziroma ali vsebine, ki jih različica doseže, podpirajo odpiranje javnih pritličij. Definirani so osnovni pojmi pritličja, mestnega roba, živahnosti mesta in je določen njihov pomen. Vzpostavljena je razlika med terminoma javnega in zasebnega. Območje obdelave ima izjemen potencial, z njim so povezane ključne infrastrukture, pomembne za razvoj mesta. Lokacija je omejena z močnimi prostorskimi generatorji (UKC, MSUM/Metelkova mesto in Tabor).

Glavni cilj strategije je aktiviranje pasivnih prostorov ter ustvarjanje mestotvornih in živahnih pritličij. Mestotvorna pritličja se ustvarijo skozi vozlišča in povezave. Principi se aplicirajo na prostorske posege ustvarjajo se nove vrednosti prostora. Strategija je razeljena v kategorije glede na karakter, ureditev in podobo ulice: močna in dinamična povezava, sekundarne povezovalne poteze, aktivna mestotvorna pritličja, odprte zelene površine.

Minimalni in radikalni pristop ustvarjata kritičen pogled na obstoječe urbane ureditve in prostorske akte, z namenom izboljšanja urbanistične kakovosti mestnega središča, s poudarkom na javnih pritličjih. Variantna rešitev pokaže potencial obravnavenega prostora ter preizprašuje meje, z umestitvijo novih stavb in ustvarjanjem novega karakterja lokacije.

Z diplomsko nalogo želimo preprečiti nadaljevanje investicijskega urbanizma ter zmanjšati njegove negativne posledice. Iz tega izhaja model, s katerim se bo to deloma poskušalo zmanjšati na podlagi rešitev, ki temeljijo na potrebah javnega dobrega.