Idejna zasnova tretjega potniškega terminala na Letališču Ljubljana
Jan Lavtar
-
Mentor
-
Somentorasist. Jure Henigsman
-
Študijski programiEnoviti magistrski študijski program druge stopnje Arhitektura (EMŠA)
-
Študijsko leto2023/24
Sledeča diplomska naloga obravnava izziv zmanjšanja prometne obremenitve osebnih avtomobilov na letališkem terminalu s pomočjo strateškega načrtovanja in integracije javnega prometa. Glavni cilj naloge je bil najti optimalno rešitev za vzpostavitev železniške povezave med Ljubljano, Letališčem Ljubljana in Kranjem.
Diplomsko delo se najprej ukvarja z analizo Ljubljanske urbane regije, na podlagi katere vzpostavi potrebo po železniški povezavi Ljubljane z letališčem in Kranjem. Nadaljuje z oceno možnih konfiguracij železniške proge in predvidi optimalno traso. V drugem delu se osredotoča na dimenzioniranje in načrtovanje letališkega terminala, ki postane multimodalno vozlišče javnega prometa. Zasnova daje prednost učinkovitim in priročnim prestopom med letali, vlaki, avtobusi, shuttli in drugimi načini prevoza, s čimer spodbuja uporabo javnega prevoza in zmanjšuje odvisnost od zasebnih avtomobilov.
Pri oblikovanju terminala sem se posebej posvetil potovalni izkušnji potnikov na terminalu. Zasnova zmanjšuje razdalje za hojo in potnikom minimalizira spremembe etaž, z naravno svetlobo omogoča intuitivno orientacijo, s konstrukcijsko zasnovo in odprtim tlorisom pa ne vzpostavlja ozkih grl za prihodnjo nadgraditev kapacitet. Terminal s svojo obliko odigra vlogo prezentacijskega prostora za prvi stik tujcev s kulturo in okoljem destinacije, na katero prihajajo. Velik poudarek je bil dan na zmanjševanju vplivov terminala na okolje. To je doseženo z vključitvijo trajnostnih oblikovalskih elementov, kot so zagotavljanje naravne osvetlitve, uporaba trajnostnih grabenih materialov, ter obsežna zelena streha, ki prispeva k hlajenju in zmanjševanju toplotnih izgub stavbe.