Idejna zasnova revitalizacije gradu Podčetrtek v večnamenski kulturni center Obsotelja in Kozjanskega

Alen Omerzel

  • Študijski programi
    Enoviti magistrski študijski program druge stopnje Arhitektura (EMŠA)
  • Študijsko leto
    2022/23

Slovenija se ponaša z bogato kulturno dediščino grajske arhitekture, ki je skozi tisočletno zgodovino odigrala izjemno pomembno vlogo na slovenskih tleh. Gradovi, ki so bili definirani na podlagi velike zemljiške posesti, so v prostoru nastopali kot gospodarska, upravna, obrambna in kulturna središča. Čeprav lahko gradove razumemo kot presežke srednjeveškega stavbarstva na slovenskih tleh, jih lahko po drugi strani razumemo kot simbol zatiranja slovenskega kmeta – tlačana. In prav ta negativen prizvok gradu je prišel do izraza z ukinitvijo fevdalne družbene ureditve, sprejete z zemljiško obvezo leta 1848. Med 2. sv. vojno in še desetljetja po njej so številni gradovi bili porušeni, požgani, oropani ali deležni neprimerne namembnosti. Posledice mačehovskega odnosa do grajske arhitekture lahko v slovenskem prostoru opazujemo še danes, saj se ob pogledu na številne propadajoče grajske zidove še vedno sprašujemo, kaj narediti z gradovi.

Tako kot številne gradove po Sloveniji je podobna neusmiljena usoda propadanja kulturne dediščine doletela tudi grad Podčetrtek. Grad Podčetrtek z bogato tisočletno zgodovino predstavlja kulturno dediščino z izjemnim družbenim pomenom, na kateri temelji kulturna identiteta krajanov Podčetrtek. Neposredna bližnina gradu, ki se dviga nad srednjeveškim trgom, odpira pomembno vprašanje, s kakšnim programom ponovno oživeti kulturni spomenik, ki bo odgovarjal na potrebe sodobne družbe ter hkrati ohranil njegovo zgodovinsko kulturno vrednost.

S pomočjo celostne obravnave teoretičnih izhodišč grajske arhitekture, varstva kulturne dediščine, analiz širšega in ožjega območja kraja Podčetrtek ter gradu Podčetrtek, naloga prepozna grad Podčetrtek kot nosilec kulturne identitete, v katerega je umeščen nov program večnamenskega kulturnega centra Obsotelja in Kozjanskega.

Današnji gospodarski ustroj kraja Podčetrtek temelji izključno na turistični dejavnosti, ki se je pričela razvijati v 2. pol. 20. stol. v obliki zdraviliškega turizma (Terme Olimia). Razumevanje turistične dejavnosti na lokalni ravni, ki se kaže v izjemni prilagodljivosti in kakovosti turistične ponudbe, je odigralo ključno vlogo v njenem razvoju in kraj Podčetrtek uvrstilo med najmočnejše zdraviliške kraje. Na tem mestu se odpira pomembno vprašanje, kakšno vlogo ima turizem za prihodnost gradu Podčetrtek oz. kako lahko občina Podčetrtek s tržno logiko izkoristi današnjo obliko turizma in ga preusmeri v polje kulturnega turizma. Grad Podčetrtek z novim programom večnamenskega kulturnega centra ne postane zgolj še ena turistična znamenitost namenjena turistom. Kot nosilec kulturne identitete območja kraja Podčetrtek postane pomemben prostor srečevanja in izmenjave idej, ki prebivalcem širšegain ožjega območja kraja Podčetrtek odpira nove možnosti kvalitetnega izobraževalnega in kulturnega udejstvovanja.