Idejna zasnova 18-oddelčnega vrtca v ljubljanskem predmestju Nova Hrušica

Tanja Zec

• Študijski programi
    Enoviti magistrski študijski program druge stopnje Arhitektura (EMŠA)
  • Študijsko leto
    2022/23

To magistrsko delo se ukvarja z prenovo degradiranega obrečnega prostora v naselju Nova Hrušica, na jugovzhodu Ljubljane. Namen umestitve 18-oddelčnega vrtca na tej lokaciji, je zadovoljiti potrebe, stalno naraščajočega prebivalstva mesta Ljubljane, po vrtcih. Skladno z veljavno zakonodajo, ob upoštevanju vseh tehničnih predpisov, naravnih pogojev in okolice ter potrebe uporabnikov je želja zasnovati objekt, ki bo udoben za uporabnike in bo kulturno in socialno trajen. Prav tako je potrebno ustvariti zunanji prostor, z različnimi sončnimi in kritimi senčnimi terasami ter vmesnimi prostori, ki omogočajo otrokom, čim več gibanja na svežem zraku skozi celo leto. S proučevanjem analiz okolice, referenčnih primerov že zgrajenih vrtcev in pričevanja (pohvale, pritožbe o pomanjkljivostih) uporabnikov že zgrajenih vrtcev je vplivalo na zasnov novega vrtca, ki je del prenove degradiranega območja ob reki Ljubljanici. Zasnova vrtca je oblikovana v smislu pričakovane naraščajoče populacije otrok. Zunanja ureditev je prilagojena k spodbujanju gibanja in motoričnosti otrok.