HAASBERG: razmislek o ohranjanju in prenovi ostalin baročnega dvorca Hošperk v Planini pri Postojni

Otvoritev razstave projektov študentk in študentov UL FA in okrogla miza o prihodnosti ostalin.

  • Objavljeno
    13. 10. 2023
  • Rubrika
    Splošno

Vljudno vabljeni na otvoritev razstave projektov študentov Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani in okroglo mizo o prihodnosti ostalin gradu Haasberg, ki bo v torek, 17. 10. 2023 ob 16.00 v Grajski štali pri gradu Haasberg v Planini.

Dvorec Haasberg je eden najpomembnejših baročnih dvorcev v Sloveniji. Nahaja se na jugo-zahodnem robu Planinskega polja, na terasi nad poplavnim kraškim poljem, ki ga tvori ponikovalnica Unica. V času baroka, l. 1722, je starejši Stari grad iz konca 13. stoletja nasledil velikopotezno zasnovan dvorec Haasberg, ki je v svojo arhitekturno zasnovo vključil tudi krajinsko izjemno naravno okolje.

Dvorec je bil v 2. svetovni vojni zelo poškodovan, obnavljanje v naslednjih desetletjih pa je potekalo počasi in z velikimi težavami, kar je pripeljalo do ohranitve zgolj njegovih obodnih zidov in manjšega števila kvalitetnejših stavbnih fragmentov. Potres, ki je 29. decembra 2020 povzročil porušitev dela vhodne fasade, je opozoril na veliko ogroženosti ostalin in njihovo vse hitrejše propadanje. Študentke in študenti Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani so v študijskem letu 2021/22 raziskali zakaj je dvorec tako pomemben, kaj je botrovalo njegovemu nastanku, kako se je skozi čas spreminjal in predvsem kako bi ga lahko zaščitili pred nadaljnjim propadanjem ter mu vdahnili življenje z novimi vsebinami. Prebujanje dvorca Haasberg se je v preteklosti že pričelo na pobudo in z napori zagnanih posameznikov, s svojimi razmisleki pa študentke in študenti arhitekture predstavljajo celovit in poglobljen pristop k obravnavi občutljivih ostalin enega najkvalitetnejših primerov baročne arhitekture pri nas.

Razstavo bo pospremila okrogla miza o pomenu in pogledih na prihodnost dvorca Haasberg. Na okrogli mizi bodo sodelovali g. Igor Marentič, župan Občine Postojna, g. Jernej Hudolin, generalni direktor ZVKDS, dr. Alenka Di Batista, ZVKD OE Nova Gorica, prof. dr. Matej Klemenčič, Filozofska fakulteta UL in prof. Maruša Zorec, Fakulteta za arhitekturo UL.

Razstavljeni projekti so nastali na UL FA pri predmetu Prenova arhitekture in konservatorstvo v študijskem letu 2021/22, v sodelovanju z Oddelkom za umetnostno zgodovino na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani, pod mentorstvom prof. Maruše Zorec, izr. prof. dr. Sonje Ifko, izr. prof. dr. Ljuba Laha, doc. Uroša Rustje in tehničnih sodelavcev Tadeja Bolte in Andraža Keršiča. Razstava vključuje tudi magistrsko delo Matije Nahtigala z naslovom »Rekonstruirajmo doživetje, reciklirajmo spomin! : idejna zasnova revitalizacije dvorca Haasberg pri Planini«.

Organizator razstave in okrogle mize: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za arhitekturo

Soorganizator: Občina Postojna

S prijazno podporo: Društvo Škratovka Haasberg, ZVKDS in ZVKD OE Nova Gorica, Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta, Oddelek za umetnostno zgodovino