Razstava Struktura modernosti: iskanja Edvarda Ravnikarja

Vabljeni na razstavo o ustvarjalnem procesu in kritični misli arhitekta Edvarda Ravnikarja v MAO.

15. 1. 2024
Razstava Struktura modernosti: iskanja Edvarda Ravnikarja

Edvard Ravnikar (1907 – 1993) je bil eden od osrednjih arhitektov regionalnega modernizma in dolgoletni profesor na Oddelku za arhitekturo, današnji Fakulteti za arhitekturo. Ravnikar je zakoličil prostore moderne slovenske družbe in države, preoblikoval razumevanje vloge arhitekta 20. stoletja, arhitekturo pa odprl ustvarjalnemu dvomu in nikoli dokončanemu eksperimentu. Arhitektov opus je od sredine prejšnjega stoletja naprej zasukal razvoj slovenskega modernizma v smer suverenega in regionalno zaznamovanega jezika, ki pa je bil nenehno vpet v globalno arhitekturno sceno. Razstava v MAO, ki bo odprta do 19. maja 2024, na podlagi podrobne raziskave donacij Ravnikarjeve zapuščine, ki so jo MAO predali Ravnikarjevi dediči in Fakulteta za arhitekturo, namesto pregleda celotnega opusa predstavlja kompleksnost razvoja, dilem, sprememb in usode nekaterih ključnih Ravnikarjevih del.

Kustos razstave je doc. dr. Miloš Kosec, sokustosinja pa Susanna Campeotto. Razstavo so oblikovali a2o2 arhitekti, med njimi asist. Andraž Keršič, grafično oblikovanje razstave pa je delo Items collective.