PROSTOR JE NAŠ.

PROSTOR JE NAŠ.

2. 6.–23. 6. 2022
Fakulteta za arhitekturo, Univerza v Ljubljani, Zoisova 12

Prostor je naš. Vsakokratno vsakogaršnji.

Hkrati je prostor tudi fizično omejena dobrina, s katero je treba ravnati vzdržno in odgovorno. Žal lahko najbolj plastičen in dramatičen prikaz vnetega boja za prostor povsod okoli nas spremljamo v živo. Celotna mesta in teritoriji se grobo spreminjajo, uničujejo in celo izginjajo.

Prostor je nekaj, kar si delimo in ga predajamo naslednjim generacijam. Najnovejša sprememba zakonodaje omogoča urejanje prostora tudi tistim brez arhitekturnih in urbanističnih kompetenc. Slovenski teritorij bo s tem postal še bolj degradiran, kar bodo neposredno občutili vsi prebivalci.

Prostor je tudi njihov.

Smotrno ravnanje s prostorom je pomembno tudi na osebni in skupnostni ravni. Obnoviti je treba načela strpnosti, sobivanja, odgovornega časovnega in prostorskega deljenja obstoječih ter smotrno načrtovanje bodočih kapacitet. Takšni napori imajo največji vpliv na kakovost življenja posameznikov in majhnih skupnosti, pomembno je, da delujejo skladno s celoto: družbo, grajenim okoljem in naravo..

Prostor je tudi njihov.

Celovite rešitve, ki jih ponujata arhitektura in urbanizem, so ključne na vseh ravneh in v vseh merilih. Ob zaključku študijskega leta zato predstavljamo pregled analiz in rešitev konkretnih aktualnih prostorskih problemov z območja Slovenije in onkraj njenih meja. Projekte so ustvarili študentke in študenti naše fakultete, ki se po dveh letih vračajo v risalnice, predavalnice v javni prostor mesta.

Prostor je, nenazadnje, tudi njihov.

Prostor pripada vsem, zato je pomembno, da z njim pazljivo ravnamo.

Prostor je skupen. Prostor je naš.

Četrtek, 2. junij 2022

Odprtje razstave / pod trto
► 17.00
Uvodni pozdrav in vodeni ogled v spremstvu dekana UL FA prof. dr. Mateja Blenkuša in rektorja UL prof. dr. Gregorja Majdiča