Bralni seminar – Estetika med ekologijo in politikami javnega prostora ter Arhitektura od spodaj
-
Seminar
-
Študijsko leto2024/25
Delavnica zajema udeležbo in sodelovanje na šestih srečanjih obeh bralnih seminarjev ter pripravo krajšega pisnega prispevka. Prijave pošljite do 15. 2. 2025 na uros.mikanovic@fa.uni-lj.si. Število mest je omejeno.
Estetika med ekologijo in politikami javnega prostora
Torek, 18. 2., sreda, 19. 2. in petek, 21. 2., ob 15. uri v galeriji Dessa
Bralni seminar se bo osredotočil na estetiko skozi prizmo krajinske arhitekture. Teme se bomo lotili prek dveh ključnih esejev, ki ponazarjata premik v razumevanju produkcije estetske izkušnje prostora, relevantne za družbene in okoljske izzive antropocena.
V prvem terminu bomo obravnavali esej »Sustaining Beauty« ameriške krajinskoarhitekturne teoretičarke in profesorice Elizabeth Meyer, ki je vse od objave leta 2008 pogosto citiran in danes velja za eno najpomembnejših sodobnih besedil v krajinski arhitekturi. V drugem terminu bomo obravnavali esej »Unsettling Eco-Scapes« švedske krajinskoarhitekturne teoretičarke in profesorice Marie Hellström Reimer, ki prevprašuje hegemonijo ustaljenih konstelacij estetskih norm in družbenih imperativov, že več stoletij globoko vtkanih v krajinsko oblikovanje.
Skozi primerjavo besedil bomo iskali relevantne modalitete produkcije estetske izkušnje prostora onkraj harmoniziranja in »lepega«. V zaključku si bomo ogledali nekaj praktičnih primerov ter na kratko orisali nekatera teoretska orodja, ki bi se pri prevpraševanju vloge estetike v prostorskem načrtovanju 21. stoletja lahko izkazala za okoljsko in družbeno produktivna.
Seminar bo vodil Zaš Brezar.
Zaš Brezar je krajinski arhitekt ter ustanovitelj platforme Landezine in nagrade LILA – Landezine International Landscape Award. Osredotoča se na vlogo estetike v krajinskem oblikovanju skozi prizmo podnebnih in družbenih sprememb 21. stoletja.
Arhitektura od spodaj
Torek, 25. 2., petek, 28. 2. in torek, 4. 3., ob 15. uri v galeriji Dessa
Arhitekt, teoretik in arhitekturni zgodovinar Sérgio Ferro je na podlagi svoje izkušnje modernizacije Brazilije v šestdesetih letih 20. stoletja razvil ostro kritiko položaja arhitekture znotraj odnosov gospostva. Po političnem izgonu iz Brazilije je svoje teoretsko delo nadaljeval v Franciji. Njegovo usmerjeno in konsistentno raziskovanje je bilo širši arhitekturni javnosti prvič predstavljeno leta 2014 oz., celoviteje, leta 2024, z objavo njegovih izbranih del v angleščini. Kar so njegovi prevajalci poimenovali kot arhitektura od spodaj, ni zgolj protestniški slogan, temveč teoretsko-programsko vodilo, ki zgodovino arhitekture teoretizira v transformacijah njenih odnosov do gradbišča in do umetnosti ter preverja naše arhitekturne hipoteze o strukturi naših lastnih praks.
Na bralnem seminarju bomo v treh srečanjih predelali serijo Ferrovih predavanj, s katerimi je povzel 30-letno raziskovanje zgodovine diferenciacije arhitekture, gradbišča in umetnosti. V prvem predavanju – »From Strasbourg to Paris« – Ferro začrta začetne faze te diferenciacije in avtonomizacije arhitekture. V drugem – »From Paris to Dubai« – predstavi racionalizacijo in druge transformacije arhitekture v času modernih revolucij, v zadnjem – »The Case of Art« – pa sledi vzporednim transformacijam umetnosti.
Seminar bosta vodila Uroš Mikanovič in Blaž Šenica.
Blaž Šenica je arhitekt. V svojem arhitekturnoteoretskem delu se osredotoča na teorije sodobnega kapitalističnega mesta v povezavi s transformacijami arhitekturne discipline in njenih praks.
Uroš Mikanovič je asistent na Katedri za zgodovino, teorijo in prenovo na Fakulteti za arhitekturo Univerze v Ljubljani. Ukvarja se s kritiko arhitekturne ideologije ter vlogo in statusom arhitekturnega dela znotraj kapitalističnega razvoja.