Univerzale: tekstilni (pre)obrat – idejna zasnova prenove industrijske arhitekturne dediščine tovarne Univerzale v Domžalah v tekstilno središče
Maja Julijana Šket
-
Študijski programiEnoviti magistrski študijski program druge stopnje Arhitektura (EMŠA)
-
Študijsko leto2023/24
Industrijska arhitekturna dediščina – natančneje kompleks nekdanje slamnikarske in tekstilne tovarne Univerzale Domžale – je danes neprimerno obravnavana in zapuščena, njen potencial za oživitev in novo vlogo je prezrt. Gradbena dejavnost je z izkoriščanjem naravnih virov in ustvarjanjem gradbenih odpadkov okoljsko obremenjujoča in dolgoročno nevzdržna. Tekstilna industrija ima z linearnim načinom delovanja negativen vpliv na okolje in družbo. Naloga temelji na treh problematikah, prepozna vzporednice in stične točke med njimi ter jih poskuša vzajemno reševati.
Naloga predstavi boljše prakse: ohranjanje in oživitev industrijske arhitekturne dediščine kompleksa Univerzale; krožni model gradnje z obravnavo obstoječih struktur in ponovno uporabo gradbenih elementov; program tekstilnega središča kot alternativno delovanje tekstilne industrije v razvitem svetu.
Naloga najprej predlaga okvirno urbano ureditev središča Domžal: vsebinsko in oblikovno dopolnitev degradiranega odprtega prostora in vključitev oživljenega kompleksa Univerzale. Prenova kompleksa temelji na celostni obravnavi in vrednotenju arhitekturne dediščine. V zasnovi tekstilnega središča se realizirajo namere o ohranjanju arhitekturne dediščine z različnimi načini obravnave: s krožno prakso gradnje, torej razstavitvijo obstoječih stavb, dokumentacijo in oblikovanjem zbirke elementov ter umestitvijo krožne trajnostne tekstilne dejavnosti.
Tekstilno središče je preplet vsebine butične proizvodnje s predelavo oblačil, izobraževalno-razvojnega dela in javnega (tekstilnega) programa. Zasnova omogoča stik obiskovalca s procesom proizvodnje in javnost vključi v krožno tekstilno dejavnost. Z vključitvijo slamnikarstva se ohranjata dediščina in identiteta Domžal. Pomemben element zasnove je pot, ki vsebine fizično in vsebinsko povezuje ter popelje obiskovalca skozi tekstilno središče.
Z aplikacijo krožnega modela gradnje na opuščeno arhitekturno dediščino tovarne Univerzale in umestitvijo trajnostne tekstilne dejavnosti naloga analogno rešuje obravnavane tri problematike. Sprašuje se o globalnih problemih, odgovore pa poda na specifičen način, v lokalnem kontekstu Domžal.