Sinaptični drevored : idejna zasnova večnamenske stavbe v Zürichu : dinamični konstrukcijski sistem z optimizacijo porabe materiala in možnostjo transformacije v času življenjske dobe
Bor Zupančič
-
Študijski programiEnoviti magistrski študijski program druge stopnje Arhitektura (EMŠA)
-
Študijsko leto2024/25
Živimo v času eksponentnega tehnološkega napredka, zaradi česar je težko z gotovostjo napovedati prostorske potrebe v prihodnosti. Posledično pogosto rušimo stavbe še pred koncem njihove življenjske dobe ali pa jih zaradi negotovosti sploh ne zgradimo. To obdobje zaznamuje tudi globalno segrevanje, pri katerem lahko vsak proces ogljično ovrednotimo, in vemo, da gradbena industrija prispeva 40% vsega ogljičnega odtisa, kar predstavlja priložnost za radikalne izboljšave.
Predlagana magistrska tema se osredotoča na razvoj konstrukcijskega sistema, ki omogoča premik točke, kjer se steber sklene s tlemi. To omogoča enostavno prilagoditev na trenutne prostorske potrebe brez večjih gradbenihposegov, stroškov ali izgub materiala.
Konstrukcijski sistem je sestavljen iz lesenih nosilcev različnih kvadratnih prerezov in dolžin ter kovinskih 3D-tiskanih stikov. Leseni elementi zaradi svoje enostavne ortogonalne oblike omogočajo prostorsko učinkovito skladiščenje z minimalnimi izgubami materiala pri izdelavi. Kovinski 3D-tiskani elementi izkoriščajo tehnologijo topološke optimizacije za oblikovanje forme najmočnejših stikov z najmanjšo porabo materiala glede na sile v posameznem stičišču.
Dvojna etažna višina omogoča poleg umestitve stebrov tudi visoko temperaturno efektivnost, ki izkorišča dvig toplega zraka v zgornji tehnični pas, v spodnjem funkcionalnem pasu pa pridobimo optimalne temperaturne pogoje za bivanje brez uporabe aktivnega hlajenja.
Nadstandardna etažna višina nam omogoča tudi prodor naravne svetlobe globlje v stavbo, kar pomeni da imamo lahko globljo stavbo z manj toplotnega ovoja, kar naredi celoten sistem izjemno učinkovit in okoljsko trajnosten.