Kmetija kot gradnik identitete podeželja : idejna zasnova sodobne agrarne stanovanjske skupnosti in revitalizacije kmečke domačije na robu Ljubljanskega barja
Matevž Dražumerič
-
Mentor
-
Somentorprof. dr. Andrej Udovč u. d. i. agr.
-
Študijski programiEnoviti magistrski študijski program druge stopnje Arhitektura (EMŠA)
-
Študijsko leto2023/24
S širitvijo mest v predmestja in posledično na podeželje, prihaja do trenj med starim in novim grajenim tkivom ter znotraj družbe uporabnikov tega prostora. Ustvarjajo se novi načini življenja, kaže pa se tudi nov odnos do naravnega okolja, ki skozi celotno zgodovino predstavlja vir dobrin in materialov, navsezadnje pa nas oskrbuje s hrano za preživetje.
Kakšen pa je današnji odnos med podeželjem, mestom in naravo?
Za razumevanje obstoječega stanja se naloga začne s teoretskim delom, ki najprej predstavi zgodovinsko ozadje družbenih sprememb in sočasno razvoj širšega mestnega in obmestnega prostora Ljubljane v zadnjih stoletjih. Stanje družbe in prostora sta neločljivo povezana, zato so v tem delu razloženi dejavniki, ki so največ prispevali k njunim spremembam in medsebojnim povezavam.
Sledijo prostorske analize podeželja, ki predstavljajo odnos grajenega do okolja in s tem razvoj različnih tipologij, ter iskanje povezav med tradicionalnimi kmetijami in današnjimi montažnimi halami za masivno pridelavo hrane. Kakšne so prednosti in slabosti? Kaj predstavlja identiteto danemu prostoru? Razložena je vsebina podeželja, delovanje kmetije včasih in danes, ter trendi razvoja kmetijstva v prihodnosti.
Idejna zasnova naloge temelji na življenjskem ciklu sodobnih prebivalcev podeželja in njihovih potrebah. Ukvarjam se s povezovanjem nasprotujočih si prostorskih, kot tudi družbenih dejavnikov in ustvarjam model za povezavo raznolikih načinov življenja in uporabe prostora.
Podrobneje obravnavam področje občine Škofljica, ki prvenstveno nastopa kot prehodni prostor, na katerem so se razvile kmetijske dejavnosti in poslopja. Z določanjem stopnje ogroženosti izberem najbolj primerno kmetijo in s projektnim delom prinesem novo živ-ljenje v zapostavljeno strukturo. Ker pa je osnovno vodilo naloge povezava med družboin naravo, postavim na stično linijo med barjem in naseljem model, ki združuje večsta-novanjsko sosesko ter kmetijsko dejavnost, ki se navezuje na obstoječ kmetijski kompleksv osrčju kraja in tako tvori sonaravno, samooskrbno in vključujočo tipologijo sodobne kmetije.