Kje so tiste stezice? : idejna zasnova centra za obiskovalce Krajinskega parka Radensko polje z ureditvijo krožne rekreacijske poti

Maja Kastelic

  • Študijski programi
    Enoviti magistrski študijski program druge stopnje Arhitektura (EMŠA)
  • Študijsko leto
    2022/23

Na prvi pogled se zdi Radensko polje skromno kraško polje v bližini Grosupljega. Vendar pa ta naravna pokrajina ob podrobnejšem pregledu razkrije svoja skrita čudesa: vode in poplave, ki ciklično spreminjajo pokrajino, vrtače, ki vodijo v zapleten sistem jam, ter redke vrste rastlin in živali.

Magistrsko delo v teoretsko-analitičnem delu obravnava Radensko polje kot naravno vrednoto, ki jo je potrebno varovati, ter izpostavlja problematiko, ki je za ohranjanje tega naravnega okolja ključna. Preko slednje se oblikuje ideja o ukrepih, s katerimi bi pripomogli k poudarjanju pomembnosti varovanja obravnavanega območja ter bi lahko pomenili tudi okrepitev skrhanih odnosov med lokalnimi kmeti in upravo krajinskega parka. Sinteza teoretsko-analitičnega dela narekuje nadaljnje usmeritve za projektiranje.

Ureditev krožne učne poti po Radenskem polju obiskovalcem omogoča, da se izobrazijo o videnem, in jih nagovarja k udeležbi pri okoljevarstvu. Vzdolž poti se nahajajo točke z ureditvijo, ki predstavljajo zanimive postojanke, kjer se lahko obiskovalci ustavijo in opazujejo naravo.

Predlagane trajnostno zasnovane stavbe Centra za obiskovalce Krajinskega parka Radensko polje se subtilno vpnejo v obstoječo vas Zagradec pri Grosupljem in sooblikujejo vaški prostor – trg, ki tvori novo vaško središče sicer urbanistično nerazvite vasi. Stavbe med seboj povežejo kulturne, družbene in izobraževalne (naravovarstvene) vsebine, ki so namenjene tako lokalnim prebivalcem kot tudi turistom. Vas postane glavna severna izhodiščna točka za pohode po Radenskem polju.