Univerza v Ljubljani podelila devet Rektorjevih nagrad za izjemne ideje

Univerza v Ljubljani je v sklopu zaključnega dogodka festivala UNI.MINDS, namenjenega grajenju inovacijske skupnosti v Sloveniji in širše, podelila Rektorjeve nagrade za najboljše inovacije UL za leto 2024 v treh kategorijah. V kategoriji študenti in alumni so si nagrado prislužili projekti FoodIQ, Modern Legal in Mycosurf. V kategoriji raziskovalcev in zaposlenih na Univerzi v Ljubljani so prva tri mesta zasedle inovacije MediGuide, CyberLab in 3D tisk magnetov. Med idejami za reševanje izzivov HUD pa so bili izbrani Greenie, Mens AI in Duhovni inštitut.

  • Objavljeno
    24. 10. 2024
  • Rubrika
    Splošno

Rektorjeve nagrade za najboljše inovacije Univerze v Ljubljani (UL) so v sklopu festivala UNI.MINDS podelili v prostorih Fakultete za arhitekturo UL. Finalisti so na prireditvi, prepleteni z bogatim kulturnim programom, z navdušenjem predstavili svoje inovativne projekte in tekmovali za prva tri mesta v treh kategorijah:

  • študentke in študenti ter alumni UL,
  • raziskovalke in raziskovalci, zaposleni UL,
  • študentke in študenti 1. in 2. stopnje ter alumni UL za področje HUD (humanistika, umetnost in družba) – za reševanje izzivov družbe.

Letos se je na razpis skupno prijavilo kar 24 ekip, med katerimi je strokovna komisija izbrala tri najbolj inovativne projekte v vsaki kategoriji. Zmagovalci so prejeli denarne nagrade – 3.000 evrov za prvo mesto, 2.000 evrov za drugo in 1.000 evrov za tretje mesto.

»Na univerzah razvijamo novo znanje, ki pa ne sme ostati zaprto v predavalnicah in laboratorijih, temveč je pomembno, da preide v družbo. Na Univerzi v Ljubljani se tega poslanstva dobro zavedamo in tak prenos znanja in odkritij v družbo spodbujamo že več kot deset let z Rektorjevimi nagradami za najboljše inovacije Univerze v Ljubljani. Nagrade podeljujemo v različnih kategorijah, tudi za najboljše družbene inovacije, saj inovacije niso le nekaj, kar je neposredno povezano z gospodarstvom, kot jih pogosto preozko razumemo, temveč so pomembne na vseh področjih, saj z njimi spreminjamo tudi delovanje družbe,« je poudaril rektor UL prof. dr. Gregor Majdič in iskreno čestital vsem prejemnicam in prejemnikom nagrad.

V kategoriji študentk, študentov in alumnov UL je prvo mesto zasedla ekipa FoodIQ, ki s pomočjo statističnih modelov in umetne inteligence razvija rešitev za optimizacijo količin hrane na dogodkih, s čimer restavracijam, ponudnikom cateringa in šolskim menzam pomaga zmanjšati ostanke hrane, znižati stroške ter slediti trajnostnim ciljem. Ekipo sestavljajo študenti z Ekonomske fakultete, Fakultete za upravo in Fakultete za računalništvo in informatiko. Na drugem mestu je inovacija Modern Legal, ki z uporabo naprednih algoritmov in obdelave naravnega jezika izboljšuje iskalne procese v pravnih pisarnah, kar pravnikom omogoča hitrejše in natančnejše iskanje sodne prakse. Člani ekipe so z Ekonomske fakultete, Fakultete za računalništvo in informatiko, Pravne fakultete ter Nove univerze v Ljubljani. Tretje mesto je zasedel projekt Mycosurf, ki ponuja trajnostno rešitev za izdelavo desk za deskanje na valovih iz biokompozitov iz micelija gliv in kmetijskih odpadkov, s čimer zmanjšuje uporabo okolju škodljivih sintetičnih materialov. Ekipo sestavljata študenta z Biotehniške fakultete ter Akademije za likovno umetnost in oblikovanje.

V kategoriji raziskovalk in raziskovalcev ter zaposlenih UL je prvo mesto zasedla ekipa MediGuide, ki je razvila inovativno metodo 3D tiskanja za hitro in natančno izdelavo kirurških modelov, ki posnemajo mehka tkiva, kot so žile in organi, ter omogočajo boljše usposabljanje kirurgov. Ekipo sestavljajo strokovnjaki s Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo, Medicinske fakultete ter Ekonomske fakultete. Drugo mesto je pripadlo ekipi CyberLab, ki je ustvarila platformo za porazdeljene kibernetske vabe, ki v realnem času prepoznavajo in analizirajo kibernetske napade, kar izboljšuje kibernetsko obrambo. Celotna ekipa je aktivna tudi v Laboratoriju za telekomunikacije na Fakulteti za elektrotehniko. Tretje mesto je osvojila inovacija 3D tisk magnetov, ki ponuja povsem novo metodo izdelave magnetnih izdelkov s pomočjo konvencionalnega 3D tiskanja, kar omogoča tisk poljubnih geometrij magnetov s polimernimi izdelki. V ekipi sodelujejo strokovnjaki s Fakultete za strojništvo in Inštituta Jožef Stefan.

Za reševanje izzivov družbe (HUD področja) je prvo mesto osvojila mobilna aplikacija Greenie, ki centralizira in igrifikacijsko poenostavlja dostop do priložnosti za družbene in okoljske prispevke ter s tem podpira trajnostni razvoj in dobro počutje v skladu s cilji trajnostnega razvoja. V ekipi sta članici študentki z Ekonomske fakultete in Eötvös Loránd University Budapest, Faculty of Social Studies. Drugo mesto je zasedla inovacija Mens AI, napredna platforma za veterinarske klinike, ki z uporabo umetne inteligence optimizira delovne procese in izboljšuje natančnost diagnostike s hitro obdelavo slikovnih gradiv. Njihova predstavnica je z Akademije za likovno umetnost in oblikovanje. Tretje mesto je prejel študent s Fakultete za arhitekturo, s svojo idejo za Duhovni inštitut, inovativni center za duhovni razvoj, ki združuje raziskave, izobraževanje in individualno svetovanje na področju duhovnosti s celostnim in strokovno preverjenim pristopom.

Obiskovalce dogodka je nagovorila tudi gostja, prof. dr. Ines Mandić Mulec, ki je poudarila ključno vlogo mentorjev pri spodbujanju inovativnosti in podjetnosti med raziskovalci in spodbudila razmislek o pomenu mentorstva pri razvoju inovativnih idej.

UNI.MINDS: Povezujemo inovacije, akademijo in gospodarstvo

Tudi letos se je podelitev Rektorjeve nagrade za naj inovacijo Univerze v Ljubljani odvila v okviru festivala UNI.MINDS. Gre za največji slovenski festival za grajenje inovacijske skupnosti in dolgoročnih partnerstev med akademsko sfero in gospodarstvom. Peta izvedba festivala tudi letos poteka pod okriljem »Meseca znanosti«, ki ga podpira Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije.

Glavni organizatorji festivala so Pisarna za prenos znanja Univerze v Ljubljani, Služba za prenos znanja in tehnologij Univerze v Mariboru in Center za razvoj in prenos znanja Univerze na Primorskem ter javna agencija SPIRIT Slovenija. Glavna partnerja festivala sta farmacevtska družba Lek, d. d., član skupine Sandoz in Ljubljanski univerzitetni inkubator. Festival podpirata Oljarna Lisjak in Novartis v Sloveniji.

Na letošnjem festivalu je sodelovalo več kot 500 radovednih, inovativnih in v prihodnost usmerjenih udeležencev iz vrst podjetij, raziskovalcev, študentov in odločevalcev. Med 14. in 22. oktobrom so se po vsej Sloveniji zvrstili številni dogodki, ki so nastali v sodelovanju s Fakulteto za upravo UL, Ekonomsko fakulteto UL, Hidrio, Oljarno Lisjak, Fakulteto za farmacijo UL, Lek d.d, član skupine Sandoz, Nacionalni inštitut za biologijo, Niba Labs, Eatris, Novartis d.o.o., Fakulteto za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo na Univerzi v Mariboru (UM FGPA), Marlesom ter Fakulteto za arhitekturo UL.

Kaj je Rektorjeva nagrada UL?

Rektorjeva nagrada za naj inovacijo Univerza v Ljubljani je tradicionalno tekmovanje, ki že 14. leto poteka v sodelovanju z Ljubljanskim univerzitetnim inkubatorjem in je odlična spodbuda za študente in zaposlene Univerze v Ljubljani, da s svojimi inovacijami vstopijo na trg in idejo komercializirajo. Že četrto leto zapored je tekmovanje razdeljeno v kategorijo študentk in študentov, alumen in alumnov ter kategorijo raziskovalk in raziskovalcev, redno zaposlenih na Univerzi v Ljubljani. Rektorjeva nagrada UL tudi letos vključuje ideje s področja HUD, na katerem lahko sodelujejo študentke in študenti 1. in 2. stopnje.

Galerija

Univerza v Ljubljani podelila devet Rektorjevih nagrad za izjemne ideje | Univerza v Ljubljani (uni-lj.si)

Facebook

Instagram

Na fotografijah v spodnji galeriji: prejemnice in prejemniki Rektorjevih nagrad z rektorjem UL, prof. dr. Gregorjem Majdičem. Avtor: Nebojša Tejić/STA