Uroš Mikanovič: Architekton: nastanek arhitekturne téchne v starogrškem polisu (Teoretska praksa arhitekture pri delu)
sreda, 26. 2. ob 18. uri v Galeriji DESSA
-
Objavljeno25. 2. 2025

V svojem zagovoru tektonike kot pojma, ki opredeljuje specifično arhitekturni način izdelovanja objektov, ločuje arhitekturo od figurativnih umetnosti ter jo utemeljuje kot materialno prakso konstruiranja, se Kenneth Frampton, čeprav etimološki verigi izraza arhitekton sledi v stari vek, nujno približa tudi moderni problematiki delitve dela. Razprave o tektoniki v arhitekturi pri obdelavi etimologije pojma sledijo njegovemu obrtniškemu pomenu: tekton – tesar. Toda ko se tekton v klasičnem obdobju stare Grčije pojavlja s predpono archi-, ta že označuje kvalitativno drugačno vrsto veščine, ki se oddaljuje od neposrednega predmeta izdelave ter označuje veščine ukazovanja in urejanja. V predavanju bomo sledili tej plati arhitekture klasične Grčije, da bomo lahko tudi v njeni staroveški pojavitvi pokazali na zametke njene novoveške problematike. Tako jo bomo, nekaterim sodobnim trendom navkljub, opredelili kot sintetično téchne – umetnost, tehniko – ki se znotraj političnih institucij in v navezavi na širše intelektualne tokove poskuša diferencirati od ozkega izvedenstva v obrtnih vprašanjih, pozitivistično opredeliti svoje postopke ter se utemeljiti kot intelektualna praksa.
*
Uroš Mikanovič je asistent na Katedri za zgodovino, teorijo in prenovo na Fakulteti za arhitekturo Univerze v Ljubljani. Ukvarja se s kritiko arhitekturne ideologije ter vlogo in statusom arhitekturnega dela znotraj kapitalističnega razvoja.
*
Predavanje je del programa razstave Teoretska praksa arhitekture pri delu v Galeriji Dessa. Več na povezavi: https://www.dessa.si/program/teoretska-praksa-arhitekture-pri-delu