Plečnik, mesto in nanoturizem

Simpozij, 6. septembra 2024 z začetkom ob 15:00, Muzej za arhitekturo in oblikovanje AA Nanotourism Visiting School

  • Objavljeno
    3. 9. 2024
Plečnik, mesto in nanoturizem

Vabimo vas na simpozij, ki ga organiziramo kot uvodni javni dogodek desete gostujoče šole Nanoturizem londonske ustanove Architectural Association School of Architecture.Simpozij se bo skozi sodobno raziskovanje in razumevanje del arhitekta Jožeta Plečnika osredotočil na njihovo aktualnost in relevantnost.

Mednarodna gostujoča šola Nanoturizem, organizirana v sodelovanju z Muzejem za arhitekturo in oblikovanje (MAO) in Fakulteto za arhitekturo, bo potekala v Ljubljani med 6. in 20. septembrom 2024. Simpozij bo pomenil izhodiščno točko za dvajset študentov z vsega sveta, ki se bodo vključili v proces research-design-make, ter bo hkrati odprt za javnost. Ponudil bo nova spoznanja o pomenu del Jožeta Plečnika za današnji čas ter vzpostavil okvir za razpravo in razširitev diskurza o Plečnikovem delu in njegovem vplivu na prebivalce in obiskovalce Ljubljane.

Nedavno je bila serija Plečnikovih del uvrščena na Unescov seznam kulturne dediščine, in četudi gre pri njih za »primer urbanega oblikovanja po meri človeka« (Unesco), se ob tem dosežku porajajo vprašanja, povezana s sodobnimi izzivi, s katerimi se sooča glavno mesto Slovenije – glede urbanističnega oblikovanja, uporabe javnih prostorov, Plečnikovih posegov v Ljubljani, načina, kako govorimo o njegovih delih in jih razstavljamo, ter načina, kako je njegovo delo vplivalo na sodobno arhitekturo in arhitekturno produkcijo v Sloveniji.

Obsežno raziskovalno delo o Plečniku in njegovi arhitekturi je opravila ter v različnih oblikah predstavila generacija raziskovalcev in arhitektov. Boris Podrecca, Peter Krečič, Damjan Prelovšek, Andrej Hrausky in drugi so vzpostavili trdne temelje in pomembno prispevali k razumevanju mojstrovega dela. Ob nedavni 150. obletnici Plečnikovega rojstva so se kot odziv na trenutno stanje in sodobni čas vzpostavili novi pogledi ter stališča. V skladu s tem bo simpozij Plečnik, mesto in nanoturizem prepoznal preteklo delo, hkrati pa spodbudil različne sveže perspektive v zvezi s Plečnikom, njegovimi deli, njihovimi posledicami za današnji čas ter potenciali, ki jih odpirajo za nadaljnje razumevanje Ljubljane. Cilj simpozija bo izluščiti nove izzive učinkov Plečnikove zapuščine, ki segajo onkraj tradicionalnega diskurza in niso pogojeni z uveljavljenimi ali univerzalno sprejetimi pogledi.

Govorci bodo ponudili razmislek o sodobni relevantnosti Plečnikovega dela in refleksijo o odnosu svojega lastnega raziskovalnega dela ali prakse s Plečnikovim izročilom in zapuščino.

Kaj je še vedno pomembno in kaj je ostalo v preteklosti?

Ali lahko drugačno razumevanje Plečnikovega dela ustvari nove relevantne prakse?

In navsezadnje, kaj se lahko od mojstra naučimo danes?

Petek, 6. september, 15:00–19:00

Muzej za arhitekturo in oblikovanje, Rusjanov trg 7, Ljubljana

Simpozij bo potekal v angleškem jeziku.

Youtube povezava >>

Facebook povezava >>

Govorniki:

Petra Čeferin, Aljoša Dekleva, Nika Grabar, Marjan Hočevar, Tomaž Štoka, Maja Vardjan, Aleš Vodopivec, Boštjan Vuga

(moderator razprave: Vid Žnidaršič)

Format simpozija:

kratke individualne predstavitve/predavanja, ki jim sledi razprava

Format simpozija:

kratke individualne predstavitve/predavanja, ki jim sledi razprava

Partnerji:

Architectural Association London, Fakulteta za arhitekturo, Muzej za arhitekturo in oblikovanje

O NANOTURIZMU

AA Nanotourism Visiting School je arhitekturni izobraževalni program, ki se osredotoča na nanoturizem – ustvarjalno kritiko trenutnih okoljskih, družbenih in gospodarskih problematik konvencionalnega turizma. S kritičnim razmišljanjem in tesnim sodelovanjem z lokalnimi deležniki se osredotoča na raziskovanje, razvoj in izvedbo prostorskih intervencij, ki odkrivajo in izpostavljajo običajno nevidne vsebine specifično izbranih prostorov ter jih obravnavajo prek razumevanja kraja, uporabnikov in lokalno razpoložljivih materialov.

AA Nanotourism Visiting School je pričel delovati leta 2014 v sodelovanju 24. bienala oblikovanja (BIO 50: 3, 2, 1 … Test) in londonske šole za arhitekturo Architectural Association. V zadnjem desetletju so v okviru programa nastali številni študentski projekti, ki so bili kot pomembni prepoznani in razstavljeni v prestižnih institucijah oziroma na dogodkih po vsem svetu, npr. na londonskem oblikovalskem festivalu leta 2018, na arhitekturnem trienalu v Oslu leta 2019, na dunajskem tednu oblikovanja leta 2020, v muzeju Staatliche Kunstsammlungen Dresden leta 2021 in na BIO 27 v Ljubljani leta 2022. Program vodi Aljoša Dekleva, v letošnjem letu se mu je priključil še Vid Žnidaršič.