OD SKUPNIH PROSTOROV DO SOBIVANJSKIH SKUPNOSTI

okrogla miza – ponedeljek, 24. 3. 2025 ob 15.00 v Predavalnici 2

  • Objavljeno
    17. 3. 2025
OD SKUPNIH PROSTOROV DO SOBIVANJSKIH SKUPNOSTI

Vabimo vas na predstavitev izsledkov raziskave in okroglo mizo “Od skupnih prostorov do sobivanjskih skupnosti”, ki bo potekala v ponedeljek, 24. 3. 2025, ob 15.00 na Fakulteti za arhitekturo, v predavalnici 2.

V zadnjih letih skupnostne oblike bivanja po vsem svetu pridobivajo nov zagon. Razvijajo se kot odgovor na vse večjo stanovanjsko nedostopnost, naraščajoče stroške energije, porast osamljenosti, staranje prebivalstva ter povečanje števila enočlanskih gospodinjstev. Obenem pa odražajo prizadevanja za ponovno povezovanje individualizirane družbe, boljšo organizacijo skrbi ter razvoj podnebno vzdržnih stanovanjskih rešitev.

Tudi v Sloveniji opažamo vse več poskusov vzpostavljanja skupnostne stanovanjske preskrbe, tako s strani zasebnih pobud kot javnih akterjev. Kljub temu tovrstne prakse pri nas še niso zares zaživele in se pogosto soočajo s številnimi izzivi. V raziskovalnem projektu smo zato analizirali obstoječe tuje in slovenske prakse skupnih prostorov in sobivanja, v iskanju razumevanja prostorskih in organizacijskih dejavnikov, ki so ključni za njihov uspeh.

Na dogodku bomo predstavili ključne rezultate raziskave, nato pa bomo z gosti razpravljali o dosedanjih izkušnjah s skupnostno stanovanjsko preskrbo, ter o vprašanjih kot so: Ali je v našem kontekstu sploh smiselno spodbujati skupne prostore in sobivanjske skupnosti in zakaj? Kako jih omogočati ter kako zagotoviti, da lahko ti prostori uresničujejo svoj namen in potencial?

G­osti:

Gašper Skalar, Ministrstvo za solidarno prihodnost
Polona Obrč in Slavka Janžekovič, Javni stanovanjski sklad Mestne občine Ljubljana
Alenka Ogrin, Inštitut Antona Trstenjaka
Jošt Derlink, Knjižnica reči
Tilen Bradeško, študent arhitekture in stanovalec v Skupnosti za mlade Gerbičeva

Dogodek predstavlja priložnost za razmislek o potencialnih učinkih raznolikih stanovanjskih rešitev na našo družbo ter prihodnjih usmeritvah za stanovanjsko gradnjo v Sloveniji.

Vabljeni, da se nam pridružite!

Dogodek poteka v okviru CRP V5-2338 »Od skupnih prostorov do sobivanjskih skupnosti – oblikovanje, delovanje in upravljanje skupnostnih oblik bivanja«, ki ga financirata Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost RS in Ministrstvo za solidarno prihodnost RS. V raziskavi sodelujejo raziskovalci_ke Fakultete za arhitekturo.