Izobraževalno-karierno središče

Urbanistična zasnova izobraževalnega središča se zgleduje po značilnostih lokalne arhitekture: stavbe z različnimi vsebinami so razporejene okoli osrednjega dvorišča, ki bo ozelenjeno z drevesi manga. Mango je v Gambiji “drevo življenja”, saj nudi sadeže za hrano in hkrati z mogočno in gosto krošnjo ob vročem vremenu ustvarja senco in hlad. Senca, hlad in veter z Atlantskega oceana so zato bistveni motivi zasnove stavb. Vodili so do oblikovanja značilnega elementa: lahkotne zračne strehe, ki se pri vrhu razpira in omogoča prezračevanje.
Nadstrešnica (2018)
Gradnja: julij 2018 (Brufut, Gambija)
Študentsko humanitarno društvo Streha za vse,
Društvo za otroke sveta, Slovenija / Gambija
Univerza v Ljubljani,
Univerza v Ljubljani, Fakulteta za arhitekturo,
Javni štipendijski razvojni in preživninski sklad Republike Slovenije

Manjša skupina študentov in mentorjev je kot prvo od načrtovanih stavb poleti 2018 zgradila nadstrešnico. Njeno konstrukcijo sestavljajo lahki jekleni okvirji, ki jih prekriva pri vrhu nekoliko razprta streha iz valovite pločevine. Pod nadstrešnico je danes otroško igrišče s preprostimi igrali iz rabljenih avtomobilskih gum, ki okoliškim otrokom nudi varen prostor za igro ter ostalim prebivalcem senčnico za druženje. V prihodnosti bo pod njo zgrajen manjši prostor z recepcijo in informacijsko točko.
Gradnja objekta
Mala šola (2019)
Gradnja: feb–mar 2019 (Brufut, Gambija)
Študentsko humanitarno društvo Streha za vse,
Društvo za otroke sveta, Slovenija / Gambija
Univerza v Ljubljani,
Univerza v Ljubljani, Fakulteta za arhitekturo,
Javni štipendijski razvojni in preživninski sklad Republike Slovenije

Večja skupina študentov, mentorjev in lokalnih delavcev je februarja in marca 2019 zgradila še “malo šolo” za predšolsko vzgojo okoliških otrok. Stavba s tremi učilnicami in sanitarijami je podolgovate oblike in obroblja osrednje dvorišče, ki bo v prihodnosti ozelenjeno z drevesi mangov. Stavba je podobno kot v Ugandi grajena iz prstenih zidakov, ki so finančno dostopnejša in bolj ekološka alternativa običajnim zidakom iz cementa in peska. Izdelali in posušili na zraku so jih v bližnjem gradbenem obratu.
Konstrukcijo stavbe tvorijo jekleni okvirji, med katerimi so stene iz prstenih zidakov. Vzdolžne stene so “čipkaste “, grajene iz razmaknjenih zidakov, kar omogoča dobro prečno prezračevanje in osvetlitev učilnic. “Čipko” dopolnjujejo polprosojna drsna vrata, ki so prepletena s trakovi bambusa. Vrata se v celoti odprejo in ponudijo poglede na osrednje dvorišče na eni strani in igrišče pod drevesi evkaliptov na drugi strani. K prezračevanju in hlajenju učilnic pripomoreta še pri vrhu razprta streha iz valovite pločevine in lahkoten strop iz tkanine.